48. Andrahandsuthyrning

Uthyrning i 2:hand av bostadsrätt

Att hyra ut sin bostadsrätt i 2:a hand får man göra om man har godtagbara skäl. Typiska skäl är arbete eller studier på annan ort. Ett annat skäl kan var provboende med sambo. Fler skäl listas här nedan. All 2:handsuthyrning kräver tillstånd från föreningens styrelse.

2:handauthyrning definieras som när hela lägenheten hyrs ut, eller lånas ut, och man själv inte bor kvar under tiden. Till skillnad mot att hyra ut ett eller flera enskilda rum, medan man själv bor kvar, det kallas att ha inneboende, och kräver inte något tillstånd.

Giltiga skäl för att hyra ut i 2:a hand har ändrats de senaste åren, och är nu ganska generösa, enligt den praxis som utvecklats. Här följer de vanligaste skälen:

  • Arbete på annan ort
  • Studier på annan ort
  • Provboende med sambo
  • Tillfällig utlandsvistelse
  • Eget boende på vårdhem
  • Vård av anhörig
  • Uthyrning till närstående
  • I väntan på egen pension
  • Tid att sälja bostadsrätten

De tre sistnämnda är nya skäl, och kräver kanske viss förklaring:

Att hyra ut till närstående innebär att man får hyra ut till barn, syskon, eller föräldrar, och att det då i sig är ett godtagbart skäl. Gäller dock bara kortare tid, typ 1 år.

I väntan på pensionering innebär att man har rätt att köpa en bostadsrätt i förtid, några år innan man avser att flytta dit, och under tiden får lov att hyra ut den.

Man får numera även lov att hyra ut sin bostadsrätt viss tid medan man håller på att sälja bostadsrätten, kanske för att den är svårsåld. Gäller dock bara typ ½-år.

Att hyra ut enbart för att tjäna pengar (typ Airbnb) är fortfarande inte tillåtet, vilket klargjordes i en dom nyligen.

Observera att allt detta är nuvarande rättspraxis, inget hindrar att styrelsen är mer generösa än vad som angetts här.

Tillstånd lämnas ofta för ett år i taget.

Tillstånd brukar bara lämnas för ett år i taget, men kan alltså i många fall förlängas under flera år, om skäl finns.

2:handsuthyrning kräver alltså tillstånd från föreningens styrelse, och har man inte det kan man bli  uppsagd från sin bostadsrätt. Dock måste styrelsen först lämna en påminnelse.

Många styrelser vill i ansökan även veta vem som är hyresgäst, men detta är egentligen inget lagkrav, utan snarare en praxis som blivit allmänt vedertagen.

Om styrelsen inte vill lämna sitt tillstånd, kan man vända sig till hyresnämnden på sin ort och få saken prövad.

Avgift

För 2:handsuthyrning kan föreningen ta ut en särskilt avgift, men detta måste då vara reglerat i föreningens stadgar. Avgiften får vara högst 10% av gällande prisbasbelopp, det innebär att den kan vara ca 400 kr/månad (2022). Alla föreningar har dock inte uppdaterat sina stadgar med detta.

© Borättupplysning Skåne

265 Responses to “48. Andrahandsuthyrning”

  1. lena skriver:

    hej
    hur länge får man hyra ut sin bostadsrätt
    har fått ok från föreningen att hyra ut
    mvh lena

  2. När en andrahandsuthyrning godkänns brukar det vara tidsbestämt, t ex 1 år, sen måste man förnya. Om godkännandet inte är tidsbestämt kan man anta att det gäller tills vidare, och då blir det upp till styrelsen att ta upp frågan igen.

  3. Albin skriver:

    Hej!

    Jag äger en bostadsrätt som jag kommer att vilja hyra ut nu pga studier på annan ort, vilket jag är under uppfattningen av att föreningen måste godkänna. Mina studier kommer ske under 3 år i en annan stad och under den tiden vill jag ha lägenheten uthyrd. I stadgarna står det att jag max får hyra ut lägenheten 1 år i taget. Är det tillåtet från deras sida att neka mig att hyra ut den längre, även om jag har korrekta skäl till uthyrningen?

    Tack på förhand!

  4. Självklart kommer du att få hyra ut lägenheten under dessa tre år. Däremot brukar föreningarna bara godkänna 1 år i taget. Dvs du måste förnya din ansökan när ett år gått. Anledningen är ju att förhållandena kan ändras, t ex att du avbryter studierna, och inte längre har godtagbara skäl att hyra ut.

  5. Magnus skriver:

    Hej!
    Jag undrar vilka regler som gäller för andrahandsuthyrning av en bostadsrätt. Enligt min förening krävs det något av följande: ”Provboende med sambo eller studier eller arbete på annan ort. Vanligen godkänns bara andrahandsuthyrning för en period om ett år”.
    Min frågor gällande detta:
    1. Måste man hyra ut bostadsrätten om just ett år eller kan man inte korta ner uthyres-perioden till 6 månader, i sådant fall för samboprovning (känns långt med ett år)?
    2. Finns det några regler som gäller för själva andrahandsuthyrningen, d.vs är jag skyldig att visa upp uthyrningskontrakt för styrelsen, kan jag själv helt bestämma hyrestagare (antal personer, utbyte av hyrestagare under perioden) utan att involvera styrelsen? Gäller särskilda regler i sådant fall om jag vill byta ut hyresgästen under perioden?
    3. Kan jag hyra ut bostadsrätten utan andrahandskontrakt (risken ligger ju ändå hos mig som hyresvärd)?
    4. Vart kan jag själv läsa på om lagarna som gäller för andrahandsuthyrning?
    MVH Magnus

  6. Fråga 1: Ett missförstånd. Det menas att styrelsen bara brukar godkänna högst 1 år i taget. Kortare perioder är självklart möjligt. Och uthyrningen kan naturligtvis också upphöra i förtid.
    Fråga 2: Fungerar olika i olika föreningar. Oklart vad som gäller enligt lagen.
    Fråga 3: Oklart vad du menar med ”utan andrahandskontrakt”. Menar du utan skriftligt avtal? Rekommenderas bara om det gäller nära vänner/släkt.
    Fråga 4: Reglerna har ju ändrats en del, bla annat är hyressättningen friare, och andrahandshyresgästen kan aldrig få besittningsrätt.

  7. Nada skriver:

    Hej!

    Jag har en fråga gällande andrahansuthyrning. Jag äger en bostadsrätt, men jag skulle vilja använda lägenheten efter att jag har gått ut i pension och jag är 39 år gammal idag, har jag rätt att hyra ut min lägenhet fram till att jag har fyllt 65 år?
    Tacksam för svar!

  8. Det var lång framförhållning! Men det kommer inte att gå. Upp till 5 år innan går kanske bra, men troligen inte längre.

    • Anders skriver:

      Hej,
      Innebär pension alltså alltid 65 år? Jag är nu 38 år och ska gå i ”pension” om två år, det vill säga vid 40 det vill säga jag ska sluta jobba då och leva på sparade pengar resten av livet. Kan jag då hyra ut bostadsrätten i två år fram till den dagen jag går i pension vid 40 år?

    • Ditt fall är så udda så det vågar jag inte svara på. Det blir styrelsen i din förening som får grunna på om detta verkar rimligt.

    • Roe-Marie skriver:

      Hej! Jag hyr ut min bostadsrätt sedan 1 september 2013. Det första året för att provbo med sambo. De andra 3 åren för att jag ska flytta in efter min pension. Hyresnämnden har godkänt fram till 31 december 2017. Min undran är om det skulle gå att hyra ut fram till 31 december 2018 eller längre.

    • Detta är svårt för mig att avgöra, du får helt enkelt ansöka igen och se hur det går.

  9. Tommy skriver:

    Hej.
    Jag bor i en bostadsrätt sedan 8 år.
    I föreningens stadgar tillåter INTE uthyrning i andra hand.

    Betyder det att jag INTE har möjlighet att hyra ut min lägenhet om jag blir anvisad ett arbete på annan ort och pendlingsmöjligheterna är små eller har jag rätt att hyra ut den om man som jag, bor i södra delen av dalarna men blir anvisad ett arbetstillfälle i t.ex. Malmö som jag MÅSTE ta för att INTE bli avstängd från ersättning???

    Mvh T.

  10. Enligt Bostadsrättslagen har du rätt att hyra ut lägenheten om du har godtagbara skäl. Era stadgarna är felaktiga, eller inte uppdaterade enligt nuvarande lagar.
    Vänd dig till hyresnämnden, om du har problem att få hyra ut i andra hand.

  11. Emelie skriver:

    Hej!
    Det har framkommit att vissa lägenheter i min bostadsrättsförening annonseras och hyrs ut som hotell. Detta kan är väl ändå inte OK? Vad har man för möjligheter mot detta?

  12. I en normal bostadsrättsförening är det inte tillåtet, och ägarna bör tilldelas varning om detta. Men det kanske finns speciella regler i just denna förenings stadgar?

  13. Emelie skriver:

    Hej igen Lennart
    Nej det finns inte med i våra stadgar. Tydligen är det så att företaget som byggde lägenheterna och som satt som tillfällig styrelse har godkänt detta. Detta har inte informerats till oss i föreningen förrens flera månader i efterhand. Vidare har dom också godkänt ett öppnande av ett vandrarhem i lokaler som ligger i anslutning till bostadsrättsföreningen. Jag tycker detta är oacceptabelt och hoppas såklart på att vi kan stoppa både vandrarhemsplanerna och ”hotellverksamheten”.

  14. Ja, en ny styrelse bör kunna få bättre ordning på dessa saker.

  15. Davva skriver:

    Hej!
    Jag har en inneboende och upplåter ett rum, personen har tillträde till övriga lägenheten. Finns det regler om hur ofta jag måste ”bo” i lägenheten? När räknas det som andrahandsuthyrning? Jag betalar avgiften och är skriven på adressen. Finns det risk att jag tvingas sälja min lägenhet?

    mvh

  16. Det låter som ett gränsfall. Frågan är hur pass ”fritt” din inneboende får använda lägenheten, och om du själv kan komma och gå som du vill, och inte alltid bor någon annan stans. Jag föreslår att du låter det fortsätta som det är, tills någon från styrelsen stöter på (om de nu gör det). Du riskerar inte att bli uppsagd, inte förrän du blir tillsagd först.

  17. christopher skriver:

    Hej!

    Jag fick en BR lägenhet i gåva år 2011 av min nu framlidna mor. Lägenheten har under åren 1975-2005 tillhört mina morföräldrar. Jag är delvis uppvuxen i lägenheten.

    Styrelsen vägrade först medlemskap då överlåtelsen även namngav mitt minderåriga barn. Detta rättades så att endast jag sökte medlemskap, vilket beviljades ”motvilligt” av styrelsen.

    Direkt efter överlåtelsen avled min mor i utlandet. Jag har sedan dess tillbringat mycket tid i utlandet med dödsbon samt vård av min far.

    Nu till min fråga: vi har begärt tillstånd att hyra ut lägenheten i 2:a hand under tiden vi är bosatta i utlandet. Styrelsen nekade och frågan har gått vidare till hyresnämnden där vi fick avslag då vi har aldrig bott i lägenheten. Styrelsen åberopade ”spekulativt syfte” som skäl att neka 2:a handsuthyrningen, vilket hyresnämnden godtog.

    Tidigare har lagen krävt ”beaktansvärda skäl” att få hyra ut i 2:a hand. Numera kräver lagen bara ”skäl.” Dock i förarbeten till lagen uppges specifikt att spekulativa syften ej ska godtas.

    Jag har fått lägenheten i gåva då lägenheten har tillhört min familj i nära 40 år. Jag och min fru ska bosätta oss i lägenheten när barnen är utflugna alternativt ska barnen få lägenheten. Är dessa skäl ”godtagbara” under kommande lagändring? Vi har varken förvärvat eller innehar lägenheten i spekulativt syfte, det är bara nonsens som styrelsen kommer med och som hyresnämnden olyckligtvis köper.

    förtvivlad

  18. Det är tyvärr så att grundregeln är att man ska bo eller bosätta sig i lägenheten, om man ska godkännas som medlem. Får man lägenheten som gåva, måste man antingen flytta dit, eller sälja den. En bosättning kan inte ligga hur långt in framtiden som helst, själv tycker jag att ett år skulle kunna accepteras, möjligen två, men inte mer. Under denna tid ska man kunna hyra ut i andra hand. Även ditt skäl om vård av anhörig borde kunna tas med. Men andrahandsuthyrning kan alltså inte pågå hur länge som helst.

  19. Per skriver:

    Hej!
    Kan man ge bort lägenheten till sina barn som är 6 och 7 år och får man då tillåtelse att hyra ut, i såfall bara i max 5 år?

  20. Jag tror ingen styrelse skulle godkänna en sådan överlåtelse. Och inte heller någon sådan uthyrning.

Leave a Reply